Maserati élet

A Maserati megünnepli a “Eldorádó” 60. évfordulóját

1958. június 29-én Európa első szponzorált együléses versenyautója Monzába ment, Stirling Moss a kerék mögött

Modena, 2018. június 29. – Vannak autók, melyek legendás győzelemmel, az általuk bevezetett újítással vagy egy dicsőséges pilótával írtak történelmet. Mások, eközben igazi ikonokká váltak abban, amit képviseltek: egy egyedi történet; fordulópont történelemben; egy társadalmi jelenség; egy olyan esemény, amely a versenypályáról határozta meg az adott korszakot.

Az egyik ilyen eset volt a Maserati “Eldorado”, amely 1958-ban azzal vált híressé, hogy ez volt az első együléses autó Európában, melyet a motorsport világához nem kapcsolódó márka szponzorált. A szóban forgó márka az Eldorado volt, egy fagylaltgyártó.

Ez volt az első példa a modern szponzorálásra, ahol az autót a partner társaság színeiben festették, elhagyva a Nemzetközi Szövetség által az egyes országoknak rendelt hagyományos színeket.

Ez egy valódi forradalom volt, létfontosságú a motorsport jövője szempontjából, amely ettől a pillanattól kezdve megnyitotta kapuit új pénzügyi támogatóknak.

A Maserati a megbízást egyenesen az Eldorado fagylalt cég tulajdonosától, Gino Zanettitól kapta. Miután elhatározta, hogy a nemzetközi színtéren is népszerűsíti márkáját, Zanetti a Tridenthez fordult, hogy egy együléses autót hozzon létre a Monza-i “Trofeo dei Due Mondi” versenyre. Az Automobile Club d’Italia 500 mérföldes futamot szervezett az Indianapolis 500-as versenyen, ahol a legjobb amerikai versenyzők az európai autósport krémjével versenyeztek.

A Maserati 420/M/58, a 4203-as vázszerkezet tehát krémszínű lett az olasz versenyautók megszokott pirosa helyett. Az Eldorado név vastag, fekete betűkkel jelent meg az autó oldalán, két további kisebb logóval az orrán és a egy kisebb a szélvédő alatt.

A mosolygós cowboy arcával ellátott logó az orr közepén és a hátsó perem oldalán állt.

A két Eldorado márkanév alatt a világos racing pirossal volt egy “Italia” felirat, ami a szponzor és a versenyautó nemzetiségét jelölte.

Az “Eldorado” hosszú sziluettje a “Monzanapolison” részt vevő versenyző nevét is felvette: Stirling Moss, a történelem egyik legnagyobb sofőrje és korábbi Maserati pilóta.

Az előző évben, 1957-ben a modenai gyártó elnyerte a Forma 1-es világbajnokságot Juan Manuel Fangio-val, majd elhatározta, hogy csak a magánügyfeleknek épít autókat, és egyúttal segítséget is nyújt. Pontosan ez volt az ideális helyzet, amit Zanetti keresett, és az oka annak, hogy az olasz vállalkozó a Maserati felé fordult.

Néhány hónap alatt a mérnök Giulio Alfieri létrehozta az “Eldorádót”. Az eredmény egy 450S kétkamrás modellben szerelt V8 egységből származó motor 4 190 lóerővel.

A sebességváltó csak két sebességgel volt elérhető, míg a De Dion hátsó tengelyének nincs különbsége. A csőszerű alváz a rendkívül sikeres 250F-ből származott, bár az utóbbiakhoz képest túlméretezettnek bizonyult, számos megerősítés eredményeképpen, amely lehetővé tette az autó számára, hogy ellenálljon a Monza betonpálya által okozott mechanikai terhelésnek.

A tömeg csökkentése érdekében Halibrand magnézium kerekeket építettek bele Firestone 18 hüvelykes, héliummal felfújt futófelületű gumiabroncsokkal. Ezekkel az intézkedésekkel az autó 758 kg-os súlyú volt.

A Fantuzzi által gyártott alumínium karosszériát a pilótafülke mögött elhelyezkedő aerodinamikus függőleges perem és az első karburátoros gömbcsukló jellemezte.

1958 június 29-én, a Monza pályán három futamban tartották a versenyt, hogy eldöntsék az utolsó ponttáblázatot. Ez a stratégia arra törekedett, hogy az európai autógyártókat arra ösztönözze, hogy hozzák ki a maximumot a kocsijukból, amelyeket eredetileg nem ilyen hosszú versenyre terveztek, pláne ami ilyen mechanikailag nehéz volt.

Az első futamban a Moss végzett a negyedik helyen. A másodikban az ötödiken. A végső futamban azonban a kormányja elszakadt, a Maserati pedig becsapódott az őrsínbe, és az angol pilóta a harmadik helyen befejezte be a versenyt.

Figyelembe véve a három futamot és a teljes körök számát, a Moss mindazonáltal a hetedik helyen végzett. Sértetlenül sétált el az ütközésből, és mindent figyelembe véve, az “Eldorado” is csak korlátozott károkat szenvedett, bizonyítva annak szilárd szerkezetét.

Annak ellenére, hogy a nézőszám tekintetében sikeres volt a verseny, a Monza 500 kilométere nem vált rendszeres eseménnyé, nem kerütl fel hivatalos a versenynaptárra. A verseny eredményei alapján az “Eldorado”-t a Gentilini karosszéria boltja módosította, amely eltávolította a hátsó peremet, és csökkentette a motorháztetőt, majd 1959-ben az Indianapolis 500-ban indították az autót.

Ezúttal vörös színű volt, de még mindig szerepelt az Eldorado név fehérrel írt betűkkel, és a cowboy logó pedig fehér körben az orrán és a farán.

Az úrvezető Ralph Liguori tapasztalatlansága azt jelentette, hogy az autót nem sikerült kvalifikálni, hiszen a 36. leggyorsabb időt futotta és csak az első 33-at vették fel. A kerék mögött hivatásos vezetővel nagyon eltérő eredmény lett volna. De ez egy teljesen más történet.

Az Indy 500-as verseny kedvelt volt a Maseratinak, amely 1939-ben és 1940-ben győzelmet aratott Wilbur Shaw vezetésével a 8CTF kereke mögött. Shaw majdnem 1941-ben triplázott, de kénytelen volt visszavonulni az utolsó előtti kör elején, a győzelmet egy eltört kerék akadályozta meg.

A Maserati az egyetlen olasz autógyártó, aki az Indiana versenypályán nyert, és az egyetlen európai márka, mely két egymást követő alkalommal győzedelmeskedett.

A Maserati “Eldorado”, amely tökéletesen helyreállt az eredeti fehér ruhában, a Panini kollekció része.